CFD Kraków: Błogosławieni prześladowani - X DNI DUCHOWOŚCI BIBLIJNEJ

Już po raz dziesiąty odbywały się w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie Dni Duchowości Biblinej. Czterodniowe spotkanie, w dniach 8-11 listopada 2013 r. (od piątku do poniedziałku) tym razem przeżywano pod hasłem „Błogosławieni prześladowani”.

Pierwszego dnia spotkania, 8 listopada, wykłady wygłosiła dr Danuta Piekarz. Temat dwuczęściowego wystąpienia biblistki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, brzmiał „Kryzys wygnania szansą rozwoju wiary: Prorocy i Psalmy”. W ten sposób otwarto część spotkania obejmującą refleksję nad okresem od dramatu wygnania babilońskiego do doświadczenia Boga, który wyzwala i odsłania sens wydarzeń, także tych tragicznych i niezrozumiałych.

W sobotnie przedpołudnie, 9 listopada, uczestnicy spotkali się z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim. Profesor z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oparł swoje rozważania na Księdze Nehemiasza,podejmując m.in. temat modlitwy repatriantów („Wygnanie i powrót: Księga Nehemiasza”, „Modlitwa repatriantów”). W czasie trzeciej konferencji znany polski biblista odpowiedział na pytania uczestników.

W trzeciej części X Dni Duchowości Biblijnej, przeżywanej w klimacie pustyni, ciszy i medytacji, rozważania skupiały się wokół Księgi Estery, odsłaniającej ukryte działanie Boga, który przemienia zagrożenie w powodzenie. Historię zmieniają nie spektakularne bitwy, tylko najbardziej ukryte modlitwy.

Konferencje i wprowadzenia do modlitwy od piątkowego popołudnia do poniedziałku prowadził Innocenzo Gargano OSB Cam. - kameduła z  rzymskiego klasztoru San Gregorio al Celio.

Tematy konferencji były następujące: „Co powinniśmy wiedzieć na wstępie o Księdze Estery?”, „Jezus Chrystus kluczem do zrozumienia Księgi Estery”, „Przesłanie moralne Księgi Estery”, „Księga Estery i nieustanna tajemnica Świętych Pism”, „Księga Estery i doświadczenie modlącego się Kościoła”, „Księga Estery - obiekcje i wyjaśnienia”. W poniedziałkowe przedpołudnie promotor lectio divina, goszczący po raz czwarty w salwatoriańskim domu na krakowskim Zakrzówku, odpowiadał również na pytania uczestników.

Więcej wiadomości na temat minionych dni duchowości biblijnej można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Centrum Formacji Duchowej: www.cfd.sds.pl


  

 

Dodano: 12.11.2013, 14:11:45

+ Skomentuj

« wstecz

TOWARZYSTWO BOSKIEGO ZBAWICIELA, PROWINCJA POLSKA, ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków, tel. +48 12 254 60 00, fax +48 12 254 60 01, e-mail sds@sds.pl

hermesbirkinae parsmovies